Plucárna 1, Hodonín

Lícové cihly a obkladové pásky - terca

Těžko dohledat v archivech, kdy poprvé byla cihla použita jako lícový materiál, ale patrně to bylo velmi dávno. První cihlové stavby totiž omítku zaručeně neznaly. O skutečném lícovém zdivu ale lze patrně hovořit ve chvíli, kdy začalo být ke svému účelu využíváno záměrně s ohledem na designovou jedinečnost. I to však bylo již před několika staletími. Ostatně, do historie se v tomto směru zapsal i zakladatel společnosti Wienerberger Alois Miesbach, který  jako první v Evropě ve svých cihelnách zavedl výrobu zdobených, malovaných cihel již někdy v polovině devatenáctého století.

Nejen design, ale i funkčnost

Současné lícové zdivo Terca tak v jistém smyslu moderním způsobem navazuje na tradici Wienerberger. A přestože jde o finančně náročnější řešení, je to investice, která se vrátí. Nejde totiž zdaleka jen o design, stavby s lícovým zdivem jsou v podstatě bezúdržbové, dokonale stálobarevné, odolné proti vlivům počasí, hmyzu i ptactvu a skutečně dlouhověké. Jedním slovem, jsou ve všech ohledech nadčasové.

A mluvíme-li dnes tak často o úctě a respektování přírody, je dobré si právě vlastnosti téhle dokonalé kostky hlíny připomenout:

ekologicky čistá surovina

  • Při jejím zpracování se používá mechanické mletí, sušení odpadním teplem a vypalování k životnímu prostředí šetrným zemním plynem
  • Použijete-li odvětranou fasádu z cihel nebo zateplovaní systém z cihlových pásků, výrazně snížíte spotřebu energie
  • Odpady z cihel a pásků jsou recyklovatelné a nezatěžují životní prostředí, což stvrzuje i certifikát
  • V cihlách výrobce TERCA nenajdete žádné chemické přísady ani barviva, která jsou běžně v omítkách, betonech, atd.
  • Ale především – v domech z cihel se dobře bydlí

Jak se k nám dostanete?

VACUTEC KERAMIKA s.r.o.